OLKA-info sairaalan henkilökunnalle

Pyyntö OLKA-vapaaehtoistehtävään

Tällä lomakkeella sairaalan henkilökunta lähettää OLKA-koordinaattoreille pyynnön vapaaehtoistehtävästä. Vastaanotettuaan pyynnön OLKA-koordinaattorit etsivät tehtävään sopivan vapaaehtoisen ja sopivat toteutuksesta sairaalan henkilökunnan kanssa.

Käytä ensisijaisesti lomaketta, mutta jos vapaaehtoistehtävä on kiireellinen (esim. vertaistuki / saattohoito), soita OLKA-koordinaattoreille: Seija Heikkinen 050 336 6034 tai Jari Vierimaa 044 062 8400

OLKAn valmentamia vertaistukijoita on saatavilla seuraaviin sairauksiin tai vammoihin (tilanne 26.5.2021). Vertaistukipyynnöt myös tällä lomakkeella:

  • Keliakia
  • Myastenia gravis
  • Rintasyöpä
  • Elinsiirto
  • AVH

OLKA-vapaaehtoinen juttuseurana

Vapaaehtoiset päivystävät juttuseurana kuntoutuskaduilla kerroksissa 5 ja 6:

  1. OLKA Juttuseura -kalenterissa (alla) olevien vuorojensa mukaan
  2. Ilman kalenterivarausta, jolloin vapaaehtoinen ilmoittautuu osaston frontdeskille ja päivystää kuntoutuskadulla.
  3. Henkilökunta kutsuu tarpeen mukaan tietyn potilaan luokse.
  • Tällä lomakkeella sairaalan henkilökunta lähettää OLKA-koordinaattoreille pyynnön
  • Soittamalla OLKA-koordinaattoreille, Seija Heikkinen 050 336 6034 tai Jari Vierimaa 044 062 8400
  • Hakemalla juttuseuravuorossa olevan vapaaehtoisen kuntoutuskadulta (katso alla oleva kalenteri)

Kalenterissa vapaaehtoisten vakiovuorot ja tietyt ajankohdat noin kuukaudeksi eteenpäin.

 

OLKA-perehdytysmateriaali

Sairaalan henkilökunnan perehdytysmateriaali. Päivitetään tarvittaessa.

OLKA-materiaalit

OLKA-logot, OLKAnen-uutiskirje, OLKAnen-lehti

Vertaistalo.fi

​​​​Vertaistalo.fi kokoaa vertaistukea tarjoavia yhdistyksiä erikoissairaanhoidon potilaille ja heidän läheisilleen. Tavoitteena on mahdollisimman vaivaton pääsy vertaistukipalveluihin ja mahdollisuus vertaistuen välitykseen.

Sairaalan OLKA-yhdyshenkilöt

OLKA-vastaavat:
Minna Mäkäräinen, sairaalan OLKA-vastaava, minna.m.makarainen@kainuu.fi, 044 797 0170
Leena Vuorenmaa, sairaalan OLKA-vastaava, leena.vuorenmaa@kainuu.fi, 044 750 2531

Osastojen OLKA-yhdyshenkilöt:
Minna Karppinen (Kirurgian poliklinikka / vatsataudit) minna.m.karppinen@kainuu.fi
Anna-Kaisa Korpinen (lastentaudit) anna-kaisa.korpinen@kainuu.fi
Marjo Kouvonen (Osasto B) marjo.kouvonen@kainuu.fi
Jutta Sonninen (Osasto A) jutta.sonninen@kainuu.fi
Annu Haapakoski  Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, päihdeyksikkö ja kotikuntoutus, annu-reetta.haapakoski@kainuu.fi    

Osastojen yhdyshenkilöiden muutoksista (uudet/vaihtuvat) ilmoitetaan tällä lomakkeella.

OLKA Kainuu tulevat tapahtumat ja valmennukset

Tulevista tapahtumista ja valmennuksista ilmoitamme OLKA Kainuu tapahtumat -sivulla.

OLKA yhteystiedot

Seija Heikkinen, OLKA-koordinaattori, seija.heikkinen@kainuunnuotta.net, 050 336 6034
Jari Vierimaa, verkostokoordinaattori, jari.vierimaa@kainuunnuotta.net, 044 062 8400

OLKA Kainuu nettisivu olkakainuu.fi 
Valtakunnallinen OLKA-toiminta olkatoiminta.fi
OLKA Uutiskirje: kainuunnuotta.net/fi/olka-kainuu-uutiskirjeet/
Facebook: facebook.com/OLKAKainuu
Instagram: instagram.com/olkakainuu/
Twitter: twitter.com/olkakainuu