OLKA-info sairaalan henkilökunnalle

OLKA tarjoaa mahdollisuuden potilaan ja heidän läheistensä kiireettömään kohtaamiseen sekä tuen antamiseen sairauteen sopeutumisessa. OLKA tuo yhdistykset ja vapaaehtoiset sairaalaan, koordinoi sairaalan vapaaehtoistoimintaa ja huolehtii tarvittavasta koulutuksesta ja tuesta.


Huom!

OLKA-toiminnan vertaistuki- ja juttuseuravälitys on tauolla loppuvuoden 2022 ajan hankkeen rahoitustilanteen takia. OLKA-toiminta jatkuu taas normaalisti vuoden 2023 alusta, mikäli toiminta saa myönteisen rahoituspäätöksen STEA:lta.


OLKA-vapaaehtoinen juttuseurana:

Juttuseurana toimivan vapaaehtoiset tavoittaa keskiviikkoisin klo 13-15 kuntoutuskadulta kerroksesta 5, josta vapaaehtoisen voi hakea potilaan luokse juttuseuraksi.

TOIVO-vertaistukisovellus

Toivo-vertaistukisovellus on palvelu, joka tarjoaa vertaistukea ja tietoa sairastuneille, vammaisille ja heidän omaisilleen. Toivo-sovellus on maksuton palvelu ja sitä voi käyttää anonyymisti. Toivo-sovelluksen vertaistukijat ovat luotettavia, koulutettuja ja sitoutuneita vaitioloon. Lue lisää TOIVO-vertaistukisovelluksesta.

OLKA-piste: teemanpäivän varaaminen

Sairaalan osastot voivat järjestää omia teemapäiviä OLKA-pisteellä. Varaa OLKA-piste käyttöön täällä. Muista antaa tilaisuuden jälkeen myös palaute/tilastointi.

OLKA-perehdytysmateriaali

Sairaalan henkilökunnan perehdytysmateriaali. Päivitetään tarvittaessa.

OLKA-materiaalit

OLKA-logot, OLKAnen-uutiskirje, OLKAnen-lehti

Vertaistalo.fi

​​​​Vertaistalo.fi kokoaa vertaistukea tarjoavia yhdistyksiä erikoissairaanhoidon potilaille ja heidän läheisilleen sekä tarjoaa ammattilaisille tietoa vertaistuesta. Tavoitteena on mahdollisimman vaivaton pääsy vertaistukipalveluihin ja mahdollisuus vertaistuen välitykseen.

TerveyskyläPRO on sosiaali- ​ja terveydenhuollon ammatti­laisille suunnattu palveluportaali.

Sairaalan OLKA-yhdyshenkilöt

OLKA-vastaavat:
Minna Mäkäräinen, sairaalan OLKA-vastaava, minna.m.makarainen@kainuu.fi, 044 797 0170
Leena Vuorenmaa, sairaalan OLKA-vastaava, leena.vuorenmaa@kainuu.fi, 044 750 2531

Osastojen OLKA-yhdyshenkilöt:
Minna Karppinen (Kirurgian poliklinikka / vatsataudit) minna.m.karppinen@kainuu.fi
Marja Tolonen (lastentaudit) marja.t.tolonen@kainuu.fi
Marjo Kouvonen (Osasto B) marjo.kouvonen@kainuu.fi
Jutta Sonninen (Osasto A) jutta.sonninen@kainuu.fi
Annu Haapakoski (Aikuisten mielenterveyspalvelut ja riippuvuuksien hoito, päihdeyksikkö ja kotikuntoutus) annu-reetta.haapakoski@kainuu.fi
Maria Kykyri (Osasto 13: Nuorten aikuisten avokuntoutus) maria.kykyri@kainuu.fi

Osastojen yhdyshenkilöiden muutoksista (uudet/vaihtuvat) ilmoitetaan tällä lomakkeella.

OLKA Kainuu tulevat tapahtumat ja valmennukset

Tulevista tapahtumista ja valmennuksista ilmoitamme OLKA Kainuu tapahtumat -sivulla.

OLKA yhteystiedot

Jari Vierimaa, koordinaattori, jari.vierimaa@kainuunnuotta.net, 044 062 8400

OLKA Kainuu nettisivu olkakainuu.fi 
Valtakunnallinen OLKA-toiminta olkatoiminta.fi
OLKA Uutiskirje: kainuunnuotta.net/fi/olka-kainuu-uutiskirjeet/
Facebook: facebook.com/OLKAKainuu
Instagram: instagram.com/olkakainuu/
Twitter: twitter.com/olkakainuu

Kalenteri